مورد نياز شما
پيغام مدير :
با سلام خدمت شما ، خوش آمديد به وبلاگ من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وبلاگ ، من را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه کنيد . در ضمن براي ديدن ليست تمامي مطالب وبلاگ به آرشيو مطالب ، در همين قسمت رو به رو مراجعه کنيد .
 
 
آدولف آیشمن
نوشته شده در ۱۳٩۱/۸/٢٥
ساعت : ۳:٠۱ ‎ق.ظ
نويسنده : پرهام نوروزی
نظرات

«آدولف آیشمن»      

کارل آدولف آیشمان در روز نوزدهم مارس سال ۱۹۰۶ در شهر سولینگن آلمان متولد شد.
درسال ۱۹۱۴ پس از مرگ مادرجوانش همراه خانواده به شهر لینز در کشور اتریش مهاجرت کرد. و به کارگری نزد پدرش پرداخت. در آوریل سال ۱۹۳۲ به حزب نازی اتریش پیوست و در سال ۱۹۳۴ به اس اس (نیروی ویژه پلیس نازی) پیوست و در سمت سرجوخگی گماشته شد. کمی بعد به اداره مهاجرت یهودیان منتقل شد و موفقیش در کار توجه هیدریش و هیملر سران اس اس را به خود جلب کرد و مقرر شد تا به بررسی "راه حل نهایی مسئله یهود" بپردازد و بدین منظور در سال ۱۹۳۷ به فلسطین مسافرت نمود تا امکان انتقال یهودیان از آلمان به خاور میانه را بررسی نماید. در سال ۱۹۳۸ به وین فرستاده شد و اداره مرکزی مهاجرت یهود را بنا نهاد. این اداره اختیار صدور مجوز به یهودیانی که خواستار ترک اتریش بودند، را داشت. در سال
۱۹۳۹ به آلمان بازگشت.

درآغاز جنگ جهانی دوم به درجه سروانی اس اس ارتقا یافت و و با تلاش مستمر خود در بیرون راندن یهودیان از سرزمین رایش سوم تا درجه سرهنگی بالا رفت.
متفقین، آیشمان را متهم به انتقال یهودیان از سراسر اروپا به اردوگاه‌های مرگ می‌ دانند. در سال ۱۹۴۴ به مجارستان که در تصرف آلمان بود فرستاده شد ومتهم است که یهودیان بسیاری را در تبعید به مرگ روانه اتاق‌های گاز کرده‌است.

در پایان جنگ جهانی دوم به عنوان خلبان آلمانی توسط ارتش آمریکا دستگیر شد، اما توانست در اوائل سال ۱۹۴۶ بگریزد و سالها در مناطق مختلف آلمان پنهان گردد. در سال ۱۹۵۰ با کمک نیروهای زیرزمینی اس اس با نام نیکولاس کلمنت به ایتالیا رفت و از آنجا روانه آرژانتین شد و تا سال ۱۹۶۰ تحت همین نام با همسر و فرزندانش در آنجا زندگی کرد. آیشمان در سال ۱۹۶۰ توسط سرویس امنیتی اسرائیل ( موساد ) شناسایی و از آرژانتین ربوده و به خاک اسرائیل فرستاده شد. محاکمه آیشمن در ۱۲ دسامبر ۱۹۶۱ در تل آویو آغازگشت. وی در دادگاه اتهاماتش را نپذیرفت و خود را بیگناه دانست، اما دادگاه او را گناهکار تشخیص داد و به مرگ محکوم کرد و در شب سی و یکم ماه مه سال ۱۹۶۱ در زندان رمله به طناب دار آویخته شد. جنازه وی در یک قایق پلیس در دریای مرکزی سوزانده شد.

                

فیلسوف سیاسی هانا آرنت در کتاب "آیشمان در اورشلیم"، دادگاه و حکم آیشمان را به نقد کشید...ادامه دارد...


 وی جامعهٔ اسرائیل و سیاستمداران اسرائیلی به‌ویژه "بن ‌گوریُن" را به دلیل مجموعه‌ای از اشتباهات، از ربودن غیرقانونی آیشمان گرفته تا کیفیت عمداً نازل ترجمهٔ آلمانی محاکمه، سرزنش کرد. وی همچنین از قصور در استماع شهود و وکیل مدافع، استنتاج نادرست دادگاه تجدیدنظر و شتاب برای اجرای حکم اعدام در همان روزی که تقاضای عفو رد شد انتقاد کرد.


:: برچسب‌ها: آدولف آیشمن, آیشمن چه کرد؟, فرماندهان هیتلر, آیشمن که بود ؟