مورد نياز شما
پيغام مدير :
با سلام خدمت شما ، خوش آمديد به وبلاگ من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وبلاگ ، من را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه کنيد . در ضمن براي ديدن ليست تمامي مطالب وبلاگ به آرشيو مطالب ، در همين قسمت رو به رو مراجعه کنيد .
 
 
جنگ جهانی اول و مطالب پیرامون آن
نوشته شده در ۱۳٩۱/۸/٢۸
ساعت : ۱۱:٥٠ ‎ب.ظ
نويسنده : پرهام نوروزی
نظرات

«جنگ جهانی اول»

 

جنگ جهانی نخست (که با نام‌های جنگ جهانگیر یکم، نخستین جنگ جهانی، جنگ بزرگ و جنگ برای پایان همهٔ جنگ‌ها نیز شناخته می‌شود) یک نبرد جهانی بود که از ماه اوت ۱۹۱۴ تا نوامبر ۱۹۱۸ رخ داد. بدون هیچ زمینهٔ کشمکشی، سربازان بسیاری برای جنگ تجهیز شدند و مناطق بسیاری درگیر جنگ شدند. پیش از این، هرگز کشتار جنگی به این اندازه پرشمار نبود. سلاح‌های شیمیایی برای نخستین بار در این جنگ بهره گرفته شدند. برای نخستین بار، بگونه انبوه مناطق غیر نظامی از آسمان بمباران شدند و نیز برای نخستین بار در این سده کشتار غیرنظامیان در ردی گسترده در درازای جنگ رخ داد. این جنگ به خاطر شیوهٔ جنگی سنگری نیز شناخته شده است.

جنگ جهانی نخست از برجسته ترین رخدادهای تاریخ بشر است و بگونه مستقیم و غیر مستقیم نقش بزرگی در تعیین تاریخ سده بیستم داشته‌است. این جنگ پایانی بر نظام‌های پادشاهی در اروپا را به همراه آورد و مایه نابودی چهار فرمانروایی امپراطوری اتریش - مجارستان، آلمان و عثمانی و روسیه تزاری و دودمان های هوهنزولرن، هابسبورگ، عثمانی و رمانوف شد. همهٔ این فرمانروایی‌ها از زمان جنگ‌های صلیبی بر سر کار بودند.

بیشتر تاریخ نگاران باور دارند که شکست گفتگو ها پس از جنگ و «معاهده ورسای» و واداشتن(تحمیل) تاوان های بسیار به آلمان و دیگر دول شکست خورده مایه پرورش فاشیسم در ایتالیا و نازیسم در آلمان و زمینهٔ آغاز جنگ جهانی دوم شد.

این جنگ همچنین کاتالیزوری برای انقلاب روسیه بود که در آینده جهان را تحت تأثیر گذاشت و از چین تا کوبا انقلاب‌های سوسیالیستی را دامن زد و از سویی زمینه‌ساز تبدیل شوروی به یک ابرتوان جهانی شد و آغاز جنگ سرد با آمریکا را دربر داشت.

در شرق نابودی امپراطوری عثمانی مایه پیدایش کشور نوینی به نام «ترکیه» شد. در اروپای میانی کشورهای تازه ای همچون چکسلواکی و یوگسلاوی زاده شدند و دولت لهستان دوباره پدید آمد.

جنگ بزرگی در اروپا بین آلمان، رهبر دول محور، و نیروهای متفقین به رهبری فرانسه و بریتانیا درگرفت. دول محور که به اینگونه بودند فرمانروایی آلمان به رهبری «قیصر ویلهلم دوم» (۱۹۴۱ - ۱۸۵۹م)، و امپراطوری اتریش - مجارستان بلغارستان و امپراطوری عثمانی نیز به نفع آن‌ها می‌جنگیدند. آلمان تا آن زمان قوی‌ترین توان نظامی جنگ به شمار می‌آمد.

تا مدت‌ها هیچ یک از دو سوی نتوانستند به پیروزی اصلی دست یابند و جنگ تا چهار سال به درازا انجامید. پیش از پیروزی متفقین نزدیک به ۱۰ میلیون تن کشته شدند. پس از پایان این جنگ در سال ۱۹۱۹ و در همایشی در پاریس، معاهده ورسای امضا شد و تاوان های بسیار سنگینی بر بازندگان جنگ تحمیل شد.

 

آلمان و تحولات اروپا در آستانه جنگ اروپایی اول :

وحدت آلمان در فاصلهٔ سال‌های ۱۸۴۸ تا ۱۸۷۱ صورت پذیرفت و نتیجهٔ جنگ‌هایی بود که ویلهلم یکم پادشاه پروس به تحریک بیسمارک با اتریش و فرانسه به راه انداخت. ویلهلم اول، پس از رسیدن به پادشاهی، بیسمارک را به نخست‌وزیری برگزید. اولین جنگ بین پروس و دانمارک بود که علت آن اختلاف بر سر دوک‌نشین‌های شلسویگ، هلشتاین و لونبورگ بین پادشاه دانمارک و اتحادیهٔ ایالت‌های آلمانی بود. بیسمارک از دولت اتریش دعوت نمود تا با پروس در حل اختلاف بین اتحادیهٔ ایالت‌های آلمانی و دانمارک همراهی کند و از آنجا که هر دو کشور از کریستیان پادشاه دانمارک خواستند از انضمام شلسویگ به خاک خود چشم بپوشد و پادشاه دانمارک به این امر راضی نشد آن دو کشور با ۹۰ هزار سپاه به دانمارک حمله کردند. سپاهیان کریستیان به علت کمی نیروها شکست خوردند و او درخواست صلح نمود و سرانجام به موجب عهدنامه‌ای که در وین منعقد شد دانمارک رسماً از دوک‌نشین‌های سه گانه چشم پوشید. پروس دوک‌نشین لونبورگ را تصرف کرد و اتریش ۱۵ میلیون مارک غرامت از آن دوک‌نشین گرفت و حکومت دو دوک‌نشین دیگر نیز بین دو دولت تقسیم شد.بیسمارک پس از جنگ دانمارک درصدد بود بین پروس و اتریش نیز جنگی ایجاد کند، ولی برای احتیاط ابتدا با ناپلئون سوم امپراتور فرانسه دوست شد و او را راضی نمود تا در جنگ بین پروس و اتریش بی‌طرف بماند و سپس با ویکتور امانوئل دوم پادشاه ایتالیا بر ضد اتریش معاهده‌ای منعقد ساخت...ادامه دارد... 


:: برچسب‌ها: عکس جنگ جهانی اول, عکس هیتلر در جنگ جهانی, گلچین عکس های هیتلر, همه چیز در مورد جنگ جهانی اول + عکس
 ایران در جنگ جهانی اول
نوشته شده در ۱۳٩۱/۸/٢٧
ساعت : ۱۱:٥٧ ‎ب.ظ
نويسنده : پرهام نوروزی
نظرات

«ایران در جنگ جهانی اول»

 

جنگ جهانی اول هم‌زمان با حکومت احمد شاه قاجار بود و دولت مشروطه ایران ضعیف‌ترین دوران خود را می‌گذراند. جنگ جهانی اول در زمانی آغاز شد که ایران از جوانب گوناگون اوضاعی آشفته، نابسامان، بغرنج و متزلزل داشت. بحران فزاینده اقتصادی، وضعیت ناپایدار سیاسی و مداخلات مهارگسیخته قدرتهای خارجی، ایران را تا آستانه یک دولت ورشکسته و وابسته پیش برده بود.علیرغم اعلام بی طرفی دولت ایران نیروهای متخاصم از جنوب و شمال وارد ایران شدند. ارتش روسیه تزاری تا دروازه‌های تهران پیشروی کرد اما از منقرض کردن سلسله قاجار منصرف شدند. در جنوب مردم محلی در چند نوبت با متجاوزان انگلیسی درگیر شدند که از مهم‌ترین نبردهای جنگ جهانی اول در ایران می‌توان به مقاومت دلیران تنگستان، دشتستان و دشتی در استان بوشهر و ناصر دیوان کازرونی در فارس و نبرد جهاد در خوزستان اشاره کرد. جمعی از رجال از قم به اصفهان و سپس اراک و بالاخره به کرمانشاه رفتند و عاقبت در آنجا قوای گارد ملی ترتیب دادند و حکومت موقتی دولت مهاجرین به ریاست نظام السلطنه مافی تشکیل گردید. پس از سقوط بغداد اعضا دولت موقتی دولت مهاجرین و جمع بسیاری از ایرانیان به استانبول رفتند.

 

آغاز جنگ جهانی اول :

در آغاز جنگ جهانی اول قوای روس از دو سو به طرف پایتخت پیش می‌آمد، ترس از روسها و تبلیغات شدید آلمانی‌ها که با توزیع بیدریغ پول همراه بود احساسات مردم را به نفع آلمان و عثمانی برانگیخته و تنفر و نگرانی شدیدی نسبت به روسها و انگلیس‌ها (که بیش از یک قرن باعث بدبختی ایران شده بودند) بوجود آورده بود، حزب دمکرات در تهران فعالیت شدیدی آغاز نمود و تلاش می‌کرد که ایران را به نفع آلمان و عثمانی وارد جنگ کنند ژاندارمری ایران هم از دولت سرپیچی کرده بر خلاف اصل بی طرفی به نفع آلمانها وارد کار شده بود سر رشته این تحریکات در برلین و در دست تقی زاده بود که با مقامات وزارت خارجه آلمان روابطی به هم رسانیده و سودای جاه طلبی بر سر داشت.پیش آمدن روسها به سوی پایتخت به همین دلیل بود، روس و انگلیس معتقد که یک کودتای آلمانی در تهران در حال تکوین است و برای جلوگیری از این کودتا به سوی پایتخت پیش می‌آمدند، وقتی قوای روس به ینگی امام رسید، مستوفی الممالک که به مناسبت احساسات ملی با انگلیسی‌ها و روسها کینه داشت تحت تأثیر دمکرات‌ها واقع شد و تصمیم گرفت که پایتخت را به اصفهان منتقل کند و به جمعی از وکیلان و سایر مردم که به دشمنی با روس و انگلیس متظاهر بودند توصیه کرد که به قم و اصفهان بروند، شایع بود که روسها به تهران می‌آیند و شاه را اسیر. مخالفان را قتل عام می‌کنند.

دموکرات‌ها که کار را به مراد خود دیدند، دسته دسته روانه قم شدند، کوچندگان جمعیت طرف توجهی بودند، گروهی از آنان به مقاصد سیاسی و جمعی برای پول و معدودی روی احساس وطن خواهی تهران را ترک گفتند. اما تغییر پایتخت عملی نشد، سفیر روس و انگلیس شاه را مطمئن کردند که قصد تجاوز به پایتخت را ندارند جمعی از رجال از قبیل عین الدوله، فرمانفرما و صمصام السلطنه و سپهدار تنکابنی نیز برای انصراف شاه کوشیدند ولی کوچندگان از قم به اصفهان و سپس اراک و بالاخره به کرمانشاه رفتند و عاقبت در آنجا قوای گارد ملی ترتیب دادند و حکومت موقتی دولت مهاجرین به ریاست نظام السلطنه مافی تشکیل گردید. سید محمد طباطبایی هم با دو فرزندش جزو همان کوچندگان بود. پس از سقوط بغداد اعضا دولت موقتی دولت مهاجرین و طباطبایی و جمع بسیاری از ایرانیان به استانبول رفتند.

میروشنیکف درباره خسارات و ویرانیهای ایران در جنگ جهانی اول می‌نویسد:

بیستم آبان سالروز خاتمه جنگ جهانی اول است. جنگی که از مرداد سال ۱۲۹۳ / ژوئیه ۱۹۱۴ به بهانه ترور ولیعهد اتریش در سارایو مرکز بوسنی آغاز شد و تا آبان ۱۲۹۷ به مدت ۵۱ ماه ادامه یافت...ادامه دارد... 


:: برچسب‌ها: ایران در جنگ جهانی اول, عکس ایران در جنگ جهانی اول, عکس ایران در جنگ, مشکلات ایران در جنگ
 نازیسم (Nazism)
نوشته شده در ۱۳٩۱/۸/٢٦
ساعت : ٢:٥۳ ‎ق.ظ
نويسنده : پرهام نوروزی
نظرات

«نازیسم»


نازیسم عنوانی است برای حکومت آلماندر دورة "آدولف هیتلر" و گاهی هم ردیف معنای فاشیسم می باشد. و نیز نازی علامت اختصاری "حزب ناسیونال سوسیالیست کارگران آلمان" به رهبری هیتلر است.
نازیسم به عنوان یک مفهوم تاریخی ، نوعی نظام حکومتی دیکتاتوری سرمایه داری است.
فاشیسم و نازیسم اشکال مختلف دیکتاتوری سرمایه داری مالی بزرگ است ، که در شرایط بحران حاد (اقتصادی) برای حفظ حکو مت از به قدرت رسیدن کارگر ان در جامعه حاکم می‌شود ، برعلیه سایر بخش‌های سرمایه داری و دیگر بخش‌های جامعه نظیر کارگران.
وقتی سخن از نازیسم به میان می‌آید، همه بی‌درنگ به یاد تصاویر سیاه و سفید جنگ جهانی دوم و پرچم‌های قرمز با نشان صلیب شکسته می‌افتند. تصور عام از نازی‌ها افرادی نظامی است که برای رسیدن به اهداف خود از انجام هیچ قساوتی فروگذار نیستند و هرچه را که به چنگ شان بیفتد، نابود می‌سازند.
در نظر اینان رهبر این دسته از انسان‌های خونخوار مرد دیوانه‌ای است که با آن سبیل نیم بندش، مدام با فریادهای آسمان خراش پیروان خود را به سوی جنگ و خونریزی می‌خواند. اما به راستی در پس این تصاویر آرشیوی دهشتناک و این حجم عظیم خشونت و جنگ افروزی که از حزب نازی حاکم بر آلمان میان سال‌های1945-1933 در ذهن داریم، چه تفکر و انگیزه‌ای نهفته بوده است؟
حزب نازی از صلیب شکسته و رنگ‌های قرمز و سیاه که گفته می‌شود نشان دهنده "خون و خاک" هستند به عنوان نماد و سمبل خود استفاده می‌‌نماید. در حقیقت سیاه ،سفید و قرمز رنگ‌های قدیمی پرچم آلمان متحد شمالی بودند.
این واژه بعدها در مفهوم گسترده‌تری به کار رفت و به دیگر رژیم‌های دست راستی که دارای ویژگی‌های مشابهی بودند، اطلاق شد. نازیسم نوعی از اندیشه فاشیسم و دیکتاتوری سرمایه مالی می‌‌باشد.
این اصطلاح بارها در ارتباط با دیکتاتوری آلمان نازی از سال ۱۹۳۳ تا سال ۱۹۴۵ (رایش سوم) استفاده می‌گردد. این تفکر توسط حزب ملی کارگران سوسیالیست آلمان (ان اس دی‌ای پی یا حزب نازی) و به وسیله پیشوا آدولف هیتلر مطرح گردید. طرفداران نازیسم نظریه برتری "نژاد آریایی" و ملت آلمان را نسبت به سایر نژادها و ملل مطرح نمودند. نازیسم در آلمان امروزی غیر قانونی می‌‌باشد، گرچه بقایا و احیا کنندگان نازیسم مشهور به "نئو نازی" در آلمان و خارج از آن مشغول فعالیت می‌‌باشند.

اصول کلی اندیشه نازیسم نازیسم دارای همان معنای فاشیسم است. این کلمه از حروف اول اسم حزب فاشیستی هیتلر که «حزب کارگری ملی سوسیالیستی» خوانده می شد و البته نه کارگری بود نه ملی و نه سوسیالیستی ترکیب یافته است.
مطابق با کتاب "نبرد من"، هیتلر نظریه سیاسی خود را از مشاهدات سیاست امپراتوری اتریش - مجارستان مطرح نمود. او در امپراتوری اتریش- مجارستان به دنیا آمده بود و تبعه آنجا بود ، و معتقد بود که تنوع نژادی و زبانی سبب ضعف و بی ثباتی امپراتوری می‌گردد. البته ، او مشاهده نمود که دموکراسی نیز باعث بی ثباتی قوا می‌گردد، چون جایگاه قدرت در دستان اقلیت نژادی می‌‌باشد.
معنای علمی این واژه عبارتست از نظام دیکتاتوری متکی به اعمال زور و ترور آشکار که توسط ارتجاعی ترین و متجاوز ترین محافل امپریالیستی مستقر می شود...ادامه دارد...


:: برچسب‌ها: نازیسم (nazism), نازیسم چیست؟, انجمن نازیسم, نازیسم به زبان ساده
 آدولف آیشمن
نوشته شده در ۱۳٩۱/۸/٢٥
ساعت : ۳:٠۱ ‎ق.ظ
نويسنده : پرهام نوروزی
نظرات

«آدولف آیشمن»      

کارل آدولف آیشمان در روز نوزدهم مارس سال ۱۹۰۶ در شهر سولینگن آلمان متولد شد.
درسال ۱۹۱۴ پس از مرگ مادرجوانش همراه خانواده به شهر لینز در کشور اتریش مهاجرت کرد. و به کارگری نزد پدرش پرداخت. در آوریل سال ۱۹۳۲ به حزب نازی اتریش پیوست و در سال ۱۹۳۴ به اس اس (نیروی ویژه پلیس نازی) پیوست و در سمت سرجوخگی گماشته شد. کمی بعد به اداره مهاجرت یهودیان منتقل شد و موفقیش در کار توجه هیدریش و هیملر سران اس اس را به خود جلب کرد و مقرر شد تا به بررسی "راه حل نهایی مسئله یهود" بپردازد و بدین منظور در سال ۱۹۳۷ به فلسطین مسافرت نمود تا امکان انتقال یهودیان از آلمان به خاور میانه را بررسی نماید. در سال ۱۹۳۸ به وین فرستاده شد و اداره مرکزی مهاجرت یهود را بنا نهاد. این اداره اختیار صدور مجوز به یهودیانی که خواستار ترک اتریش بودند، را داشت. در سال
۱۹۳۹ به آلمان بازگشت.

درآغاز جنگ جهانی دوم به درجه سروانی اس اس ارتقا یافت و و با تلاش مستمر خود در بیرون راندن یهودیان از سرزمین رایش سوم تا درجه سرهنگی بالا رفت.
متفقین، آیشمان را متهم به انتقال یهودیان از سراسر اروپا به اردوگاه‌های مرگ می‌ دانند. در سال ۱۹۴۴ به مجارستان که در تصرف آلمان بود فرستاده شد ومتهم است که یهودیان بسیاری را در تبعید به مرگ روانه اتاق‌های گاز کرده‌است.

در پایان جنگ جهانی دوم به عنوان خلبان آلمانی توسط ارتش آمریکا دستگیر شد، اما توانست در اوائل سال ۱۹۴۶ بگریزد و سالها در مناطق مختلف آلمان پنهان گردد. در سال ۱۹۵۰ با کمک نیروهای زیرزمینی اس اس با نام نیکولاس کلمنت به ایتالیا رفت و از آنجا روانه آرژانتین شد و تا سال ۱۹۶۰ تحت همین نام با همسر و فرزندانش در آنجا زندگی کرد. آیشمان در سال ۱۹۶۰ توسط سرویس امنیتی اسرائیل ( موساد ) شناسایی و از آرژانتین ربوده و به خاک اسرائیل فرستاده شد. محاکمه آیشمن در ۱۲ دسامبر ۱۹۶۱ در تل آویو آغازگشت. وی در دادگاه اتهاماتش را نپذیرفت و خود را بیگناه دانست، اما دادگاه او را گناهکار تشخیص داد و به مرگ محکوم کرد و در شب سی و یکم ماه مه سال ۱۹۶۱ در زندان رمله به طناب دار آویخته شد. جنازه وی در یک قایق پلیس در دریای مرکزی سوزانده شد.

                

فیلسوف سیاسی هانا آرنت در کتاب "آیشمان در اورشلیم"، دادگاه و حکم آیشمان را به نقد کشید...ادامه دارد...


:: برچسب‌ها: آدولف آیشمن, آیشمن چه کرد؟, فرماندهان هیتلر, آیشمن که بود ؟
 خیانت ارنست روهم به حزب نازی
نوشته شده در ۱۳٩۱/۸/٢۳
ساعت : ۱:٠۳ ‎ق.ظ
نويسنده : پرهام نوروزی
نظرات

«خیانت ارنست روهم به حزب نازی»

 

در آغاز دومین سال زمامداری آدولف هیتلر و حزب نازی بزرگترین خطری که حکومت هیتلر را تهدید می کرد نه ارتش و نه بازماندگان گروههای چپ و راست، بلکه عوامل اصلی به قدرت رسیدن او یعنی پیراهن قهوه ای های سازمان اس.آ بودند. تعداد اعضای این سازمان در فوریه سال 1934 به قریب 4 میلیون نفر بالغ می شدند که رهبران و کارگردانان آنها بیشتر از اراذل و اوباش و کسانی بودند که بیشتر طی سالهای 1932 و 1933 ، یعنی در آستانه به قدرت رسیدن هیتلر و پس از آن به سازمان اس آ پیوسته و قصدی جز سو استفاده از قدرت نداشتند.
رهبر سازمان اس آ سروان ارنست روهم بود که در زمان خدمت سربازی و سرجوخگی هیتلر هم با همین درجه سروانی فرماندهی او را داشت و به همین جهت با وجود تظاهر به اطاعت از فرامین هیتلر هنوز در درون خود او را به چشم یک زیردست و فرمانبر نگاه می کرد.

 

او افسری بسیار خشن بود که به همجنس بازی شهرت داشت و به همین علت شهرت به روسا و فرماندهان بخشهای مختلف سازمان اس آ هم سرایت کرده بود به طوری که می گفتند روهم تمام فرماندهان واحدهای پیراهن قهوه ای ها را از میان دوستان هم جنس باز خود انتخاب کرده و درباره کارهای آنها شایعات زشتی بر سر زبانها بود. این سو شهرت در میان گروه دیگر پیراهن قهوه ای ها که به نام گروه اس اس معروف بودند ناراحتی زیادی ایجاد کرده و فرمانده اس اس ها هاینریش هیملر بارها به وسیله گورینگ یا گوبلز که هر دو از روهم متنفر بودند گزارشهایی درباره اعمال خلاف فرماندهان و افراد سازمان اس آ به هیتلر داده بود ولی هیتلر به دلایلی که بر گورینگ و گوبلز روشن نبود از تعقیب این گزارشهای تنبیه و برکناری روهم خودداری می نمود.
اما آنچه هیتلر را به احتیاط و تامل در مقابله با روهم وادار می ساخت تنها ملاحظات شخصی نبود، هیتلر تا تحکیم پایه های حکومت خود به وجود روهم و پیراهن قهوه ای های او نیاز داشت و پس از آن هم تا وقتی که از حمایت کامل ارتش اطمینان پیدا نکرده بود نمی خواست سازمان اس آ را تضعیف نماید، ولی از اواخر سال 1933 که سروان روهم ضمن توسعه تشکیلات خود خواهان تبدیل این سازمان به یک نیروی نظامی شد و هیتلر را برای دریافت اسلحه از انبارهای ارتش تحت فشار قرار داد هیتلر درباره مقاصد واقعی او بیشتر دچار تردید شد. از سوی دیگر فرماندهان ارتش که حاضر نبودند نیروی مسلح دیگری در برابر انها قد علم کند از تحویل اسلحه به نیروهای اس آ خودداری کردند و جانب داری هیتلر از ارتش و تاکید مکرر وی بر این مطلب که ارتش و پلیس تنها نیروی مسلح کشور خواهند بود نارضایتی هایی در میان فرماندهان اس آ به وجود آورد و سروان روهم در آوریل 1934 در جلسه ای با فرماندهان واحدهای خود علنا هیتلر را متهم به خیانت به دوستان خود نمود و گفت ما او را به قدرت رسانده ایم و خودمان هم می توانیم او را بر کنار کنیم.

تشکیل کنفرانس فرماندهان اس آ برای روز 30 ژوئن پیش بینی شده بود و هیتلر دو روز قبل از تشکیل این کنفرانس با اتفاق گورینگ به اسن رفت تا در جشن عروسی یکی از رهبران محلی حزب نازی شرکت کند...ادامه دارد...:: برچسب‌ها: حزب نازی, خیانت در حزب نازی, ارنست روهم, خیانت ارنست روهم به هیتلر
 فاشیسم چیست؟ فاشیست کیست؟
نوشته شده در ۱۳٩۱/۸/٢٢
ساعت : ٥:٤۱ ‎ق.ظ
نويسنده : پرهام نوروزی
نظرات
«فاشیسم چیست؟ فاشیست کیست؟»
 
 
فاشیستها در دهه سوم و چهارم قرن بیستم در ایتالیا و آلمان به قدرت رسیدند. در همین ایام در رومانی، اسپانیا، مجارستان و اتریش به مرحله کسب قدرت نزدیک شدند و در انگلستان، فرانسه، بلژیک، هلند و فنلاند، هرچند ضعیف، اما حاظر شدند. واقعیت فوق بیانگر آن است که ایدئولوژی فاشیسم میدان عمل بین‌المللی دارد.

پیروان آرمان‌گرای فاشیسم، آن‌را جنبشی می‌خوانند به رهبری گروهی از نخبگان قهرمان، متعهد، منضبط و آماده هر نوع عملی به منظور نجات کشور و از صحنه خارج کردن دشمنان مردم.
گفتمان فاشیسم مخالف "دموکراسی پارلمانی" است و "حقوق مدنی و سیاسی" شهروندان را انکار می‌کند، با این استدلال که مردم‌سالاری و رقابت آزاد "اتحاد واقعی" جامعه را به هم می‌زند و به همین دلیل فاشیستها عاشق جامعه خلقی(volk community) و توده‌ای‌اند که حتی‌الامکان فاقد نهادهای مدنی باشد.
فاشیستها "شهر" را مامن روحیه تسامحی پوچ‌‌انگارانه و بی‌بهره از سنت، عقیم، جایی برای کسب ثروتهای باد‌آورده و بدون کار و زحمت، محل طبیعی رشد مکاتب انحرافی، دچار انحطاط اخلاقی، بی‌حرمتی نژادی[مذهبی] و اختلاط شیوه‌های زندگی می‌خوانند و شاید به آن دلیل که در شهرهای بزرگ صاحب رای کمتری هستند، بر فرهنگ فئودالی تاکیید می‌کنند و "انجام وظیفه" را بر "احقاق حق" مقدم می‌داند. در ایدئولوژی فاشیسم اشاراتی شورانگیز به قبیله‌گرائی تخیلی، بدوی و مبتنی بر روحیه جنگجوئی رزمندگان عصر فئودالیته دیده می‌شود. به همین علت طرفداران این عقیده شبه مذهبی، همبستگی مصممانه، فداکاری قبیله خواهانه و رفتار پرخاشگرانه و ستیزه‌جویانه خلقی را تشویق می‌کنند.
به عقیده نظریه‌پردازان فاشیسم مبارزه اجتماعی، به تنهائی، انسان را از بربریت منحط پارلمانتاریست‌های خود فروخته، دموکرات‌های ابله و انسان‌گرایان بزدل پاک می‌کند. بر همین مبنا، آنان از خشونت فرقه‌‌ای مبتنی براتحاد گروهی آرمانخواهانه که با عملیات انقلابی منافع خصوصی را به منظور تحقق یک اسطوره اجتماعی با تحولی ویرانگر قربانی می‌کنند، تجلیل می‌کنند.
فاشیسم حل مسائل اجتماعی را با شیوه‌های ساده و بدون در نظر گرفتن شرایط، تحولات و مناسبات اجتماعی تبیین می‌کند. ریشه این دیدگاه را باید در عدم درک فاشیست‌ها از تنوع، پیچیدگی و تحولات جهان معاصر و عدم تسامح درباره مظاهر آن جستجو کرد. نگاه امنیتی و نظامی به همه عرصه‌های زندگی و کاربرد "زور" و "حذف خشونت‌بار علیه توطئه‌گران" به مثابه تنها راهبرد پیروز سخن اول گفتمان فاشیسم است؛در واقع فضائل پیشینیان فقط با اعمال زور و خشونت حفظ می‌شود.
فاشیسم در جوامعی گسترش می‌یابد که نخبگان سنتی حاکم در برابر دگرگونیهای اجتناب ناپذیر اجتماعی که زمینه‌‌ساز پیدایش انواع اندشه‌ها، ارزش‌ها، نهاد‌ها و نیروهاست، احساس درماندگی می‌کنند. به عبارت دیگر آنان، در جوامعی رشد می‌کنند که طبقات یا قشرهای محافظه‌کار قدیمی هنوز قدرتمندند، اما در اثر دگرگونی‌های پرشتاب و مدرن اجتماعی، در معرض تهدید قرار گرفته‌اند...ادامه دارد...


:: برچسب‌ها: پرهام فاشیست, فاشیست, فاشیسم کیست ؟, فاشیست یعنی چه ؟
 عادت های خوب آدولف هیتلر
نوشته شده در ۱۳٩۱/۸/٢۱
ساعت : ٩:٤٩ ‎ب.ظ
نويسنده : پرهام نوروزی
نظرات

 «عادات خوب آدولف هیتلر»

 

نام این مرد همواره تداعی کننده جنگ، خونریزی، دیکتاتوری و رعب و وحشت بوده است. هرگاه اعتراضی علیه سیاستمداری در جهان در مخالفت با جنگ یا اعمال ضد بشری برگزار شود، عکس وی را در کنار عکس آدولف هیتلر قرار می دهند یا سبیلی شبیه آنچه هیتلر داشت برای او می کشند. این امر بدین معنی است که هیتلر نمادی از شر مطلق شده است. با این وجود این مرد عادات و رفتار ها و اعتقادات خوبی هم داشته است. در زیر برخی از عادات و اخلاق خوب وی را مرور می کنیم:


 

 

 

 

  • هیتلر سال ها گیاهخوار بود. وی با مصرف زیاد گوشت مخالف بود و کاهش مصرف گوشت را در جهت بهبود بهداشت بدن و احیای بعد معنوی آدمی مفید می دانست.
  • پیشوای آلمان نازی مدافع حقوق حیوانات بود. وی عقیده به توقف آزار و اذیت حیوانات داشت و با حیوانات خانگی خود مهربان بود.
  • بزرگ ترین دیکتاتور تاریخ مخالف الکل و سیگار بود. وی عقیده داشت که زنان برای به دنیا آوردن و تربیت فرزندان سالم و مفید برای جامعه باید مصرف الکل و سیگار را متوقف کنند.
  • آدولف هیتلر با فساد اخلاقی در کابینه و ارتشش میانه خوبی نداشت. وی یکی از فرماندهان عالیرتبه خود را به دلیل اینکه همسرش مدل عکس های پورنوگرافی بود، از کار برکنار کرد.


نکته ای برای دوستان وبلاگ نویس:

با سلام به دوستای گلم که همیشه به من سر میزنین و منو از نظرات سازنده و خوب خودتون آگاه میکنید میدونم این پست هیچ ربطی به موضوع وب نداره اما از اونجایی که دیدم بعضی از دوستامون با یه اشتباه کوچیک کنترل وبلاگشون رو از دست دادن و هک شدن گفتم بد نیست که یه هشداری داده باشم چون که خیلی واسه آدم سخته وبلاگش که ساعت ها با عشق تو مطلب نوشته و وقت خودشو صرف اون کرده هک بشه واسه نمونه این دوستم که لینکشو پایین گذاشتم الان هک شده و دیگه کاری از دستش بر نمیاد!! لطفا به این توصیه هایی که این جا میشه توجه کنید تا این جور مشکلات براتون پیش نیاد. حالا 2 روش معمول و ساده که هکر ها با اون وبلاگ ها رو هک میکنن از این قرارن:

1-فرستادن ایمیل جعلی با اسم سرویس دهنده( پرشین بلاگ و بلاگفا و سایر ...) با آدرس نا آشنا و خواستن یوزر و پسورد از شما با بهانه های مختلف

2-درست کردن صفحه جعلی ورود به اکانت کاربری(پرشین بلاگ و بلاگفا) کاملا شبیه به صفحه اصلی

دوستای گلم توجه کنید که هیچ وقت و تحت هیچ شرایطی صاحبان سرویس دهنده وبلاگ از ما یوزر و پسورد نمیخوان و این مسئله ایه که بار ها  از اونا شنیدیم ولی خب ممکنه که بعضی اوقات فراموش کنیم و... . من وقتی که برای خودمم پیش اومد و یه پیام که مثلا از طرف پرشین بلاگ بود برام اوم و ازم یوزر و پسوردمو خواست(که میتونید واسه دیدنش به نظرات همین پست مراجعه کنید) گفتم که خوبه که اسم این پستو و همه مطالبشو پاک کنم و به یه پست دیگه تغییرش بدم. حالا یکی از دوستامون که وبلاگش هک شده رو بد نیست برین یه نیگا بندازین اینم آدرسش:http://hamhechizhast.blogfa.com

امیدوارم به کارتون اومده باشه


:: برچسب‌ها: آدولف هیتلر, هیتلر, زندگینامه هیتلر, آدولف هیتلر مردی که جهان را لرزاند!پرهام نوروزی (فاشیست)
نوشته شده در ۱۳٩۱/۸/۱۸
ساعت : ۸:٤٥ ‎ب.ظ
نويسنده : پرهام نوروزی
نظرات

 

به وبلاگ پرهام فاشیست خوش آمدید. لطفا برای مشاهده تمامی مطالب بر روی «آرشیو مطالب» کلیک کنید.


:: برچسب‌ها: پرهام نوروزی(فاشیست), پرهام نوروزی, پرهام نوروزی( fashist ), parham noroozi